
Ромашка лікарська (Matricaria chamomilla) – однорічна рослина, широко відома своїми лікувальними властивостями і часто застосовується для лікування і профілактики і захворювань.
Рослина росте на всій території України і вирощується спеціально на плантаціях лікарських рослин з дотриманням, визначених законодавством, норм.
Крім застосування в медицині, ромашка використовується у виробництві парфумерної продукції і фарфор.
Лікарське значення мають ромашкові суцвіття. Широко поширене як внутрішнє, так і зовнішнє застосування настою з квіткових кошиків. Призначають інгаляції над гарячими парами настою. У лікувальних цілях використовують ромашковий чай, відвар. Зовнішньо застосовують настій або відвар ромашки у вигляді полоскань, примочок, припарок, клізм, промивань, ванних процедур. Нетрадиційна і офіційна медицина також використовують ефірну олію ромашки.
Лікувальні властивості і застосування:
Ромашка володіє широким спектром дії і часто застосовується для профілактики захворювань і в якості додаткової терапії.
- Гастроентерологія:
Завдяки своїм протизапальним і знеболюючим властивостям гастроентерологи часто застосовують відвари ромашки як засіб додаткової терапії. Відвари вживають для полегшення болю внаслідок травматизації слизової оболонки шлунка.
- Пульмонологія:
Ромашку використовують для проведення інгаляцій при гострих респіраторних вірусних інфекціях, бронхіальній астмі, бронхіті і запаленні легенів.
Глікозиди в хімічному складі мають атропіноподібний дію і здатні розслабляти гладку мускулатуру бронхів – покращують процес відкашлювання.
- Офтальмологія:
Відвари ромашки застосовують при запальних захворюваннях очей. Зокрема, кон’юнктивіт і ячмінь успішно лікується промиванням відварами ромашки.
- Дерматологія:
Зовнішньо застосовують ромашку як протизапальний засіб, покращує загоєння ран і ерозій. Рослина додають в фітосбори, де вона в комплексі з іншими лікарськими рослинами поліпшує процес загоєння, оскільки ромашка володіє широким спектром дії і майже не має протипоказань. Збір проти неврозів у дітей також містить в своєму складі ромашку.
Маленьким дітям рекомендується приймати ванну в відварі ромашки для профілактики шкірних захворювань.
Чай з ромашки має заспокійливу дію, благотворно впливає на нервову систему і покращує процес засинання.
Фактори ризику:
– індивідуальна непереносимість рослини;
– застосування в період вагітності тільки після консультації лікаря;
– антацидний форма гастриту.
Найчастіше для лікування і профілактики застосовують відвари з ромашки. Для приготування чотири столові ложки сухої суміші заливають окропом, доводять до кипіння і витримують на вогні півгодини. Після відвар наполягають 40 хвилин, охолоджують і проціджують через сито.