Календула або нагідки лікарські – це трав»яниста рослина з сімейства Айстрових, яка має надзвичайно яскравого помаранчевого кольору цвіт. Ще з далеких часів відомо про корисні лікарські властивості цієї рослини. Квіти календули містять безліч різноманітних корисних речовин і вітамінів, але особливо вони багаті на каротиноїди. Чим яскравіша квітка — тим вище число каротиноїдів.
Здебільшого календулу використовують як протизапальний, антисептичний і загоювальний засіб. Використовують її як внутрішньо в різних відварах і настоях, так і зовнішньо у вигляді мазей і примочок. Рослина відома також своєю здатність зміцнювати стінки судин, які можуть пошкодитись при атеросклерозі та інших судинних захворювань. Прихильники народної медицини стверджують, що при правильному використанні ця рослина підвищує імунітет і допомагає організму в боротьбі з онкологічними захворюваннями.
На смак чай з календули відрізняється ненав’язливим смаком і приємним ароматом, а також великою кількістю активних компонентів.
Коли варто вживати цей цілющий фіточай, показами є: тонзиліт, фарингіт, ангіну та інші хвороби дихальної системи; гастрит, виразку шлунка; стоматит; цистит, запалення сечостатевих органів; гормональні порушення; безсоння.
Як правильно заварити календулу:
1. 1 ст. л. аптечних нагідок залити 400 мл окропу.
2. Настояти 10-15 хвилин.
3. Ретельно процідити, остудити до прийнятної температури.
4. Додати корисні добавки при бажанні – лимон, мед, м’яту і ін
5. Можна поєднувати нігтики в чаї з іншими лікарськими травами – ромашкою, шипшиною, кропивою, кропом, деревієм.
До проти показів відноситься: період вагітності та годування груддю; знижений артеріальний тиск; прийом серцевих глікозидів; бронхіальна астма; серйозні захворювання жовчного міхура та індивідуальна непереносимість. Хоча прийом фіточаю з календули під час вагітності може допомогти впоратися з токсикозом, безсонням і перепадами настрою, але виключно після консультації з лікарем.