Дитина кашляє: які лікарські рослини їй можна давати?

img

Лікарі нараховують близько 100 причин кашлю у дітей! Та найпоширеніша з них — інфекційно-запальний процес у дихальній системі. Він вражає верхні дихальні шляхи при ГРВІ, ангіні, фарингіті, ларингіті, тонзиліті та нижні, унаслідок чого розвивається трахеїт, бронхіт, пневмонія. Чим же особливий кашель у дітей та які лікарські рослини безпечно застосовувати для симптоматичного лікування?

ЧИМ СПЕЦИФІЧНИЙ КАШЕЛЬ У ДІТЕЙ?

 

Протягом року кашель у дитини через респіраторні захворювання зустрічається утричі частіше, ніж у дорослого.Серед пацієнтів педіатра 55 % — кашляють. З них до 70 % — малюки 2 –3 років та до 60 % — школярі. І цей симптом неабияк виснажує дітей: порушує сон; зменшує активність; пригнічує настрій. Тому садочок і школу в такий період обов’язково змінюють на спокійний домашній режим. Також кашель у дітей відрізняється від того, що в дорослих, низкою інших специфічних особливостей.

У маленьких хворих через анатомо-фізіологічні особливості кашльовий рефлекс слабо виражений. І тому їм важко відкашляти мокротиння. У дітей до шести років при вологому кашлі часто непросто зрозуміти, чи взагалі наявна мокрота. Усе тому, що вони її не спльовують, а ковтають. Здається, що кашель у дитини сухий? Можливо, вона просто не може відкашляти мокротиння через його в’язкість або бронхоспазм. Маленькі пацієнти мають підвищений ризик застою бронхіального секрету: місцевий імунітет пригнічується, а дренажна функція бронхів ослаблюється. Якщо, крім кашлю, у дитини немає інших помітних симптомів респіраторного захворювання, можливо, вона симулює. Адже пам’ятає, як, хворіючи, не пішла до садочка і скільки уваги їй приділяли. А розпізнати, справжній кашель чи ні, не завжди легко.

Кашель у ребенка: причины и способы лечения

ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ КАШЛЮ У ДІТЕЙ

Дітям із захворюваннями органів дихання сучасна фармацевтика пропонує безліч засобів: натуральних, синтетичних і комбінованих. Проте досі актуальними в педіатрії та найчастіше рекомендованими лікарями залишаються препарати на основі компонентів природного походження. Серед таких — цілющі рослини та фітозбори.

Лікарські рослини призначаються дітям виключно педіатром! Вибір конкретних засобів проти кашлю та тривалість їхнього застосування залежать від причини та характеру кашльового рефлексу: продуктивності; тривалості; інтенсивності; ступеню впливу на самопочуття; особливостей секрету; наявності бронхоспазму. А зважаючи на специфіку кашлю у дітей, про що йшлося в попередньому розділі, раціонально проаналізувати ці фактори може лише спеціаліст.

 

ЦІЛЮЩІ РОСЛИНИ ПРОТИ КАШЛЮ, ЯКІ МОЖНА ДІТЯМ

Батькам не варто самостійно призначати діткам будь-які препарати, навіть природного походження. Але знати перелік популярних рослин для лікування кашлю , механізми їхньої дії та способи застосування — вони просто зобов’язані! Отож, які рослини може призначити дитині педіатр залежно від характеру кашлю?

 

ПРОТИКАШЛЬОВІ ЦІЛЮЩІ ТРАВИ

Такі лікарські рослини пригнічують кашльовий рефлекс і застосовуються, якщо кашель: сухий; нав’язливий; болючий.Важливо! У жодному разі рослини з протикашльовою дією не застосовуються разом з тими, що мають муколітичні та відхаркувальні властивості. Адже якщо педіатр прослухав легені й кашель дійсно сухий, то розріджувати й відхаркувати нема чого! Оскільки сухий кашель найчастіше виникає через подразнення слизових оболонок (при фарингіті, ларингіті, тонзиліті), проти нього застосовуються лікарські рослини з пом’якшувальною дією.

Тому при сухому кашлі добре полоскати горло: шавлією; календулою; ромашкою; мати-й-мачухою; подорожником; липою.Бронхи у дітей старших п’яти років схильні до спазмів та гіперреактивності. Тому їм можуть призначатися заспокійливі трави, як-от: валеріана; меліса; бузина; кропива.При сухому надривистому кашлі застосовуються також інгаляції з м’ятою чи евкаліптом.

Трави від кашлю для дітей, трава чиїм настоєм лікують кашель у дітей

 

ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ-МУКОЛІТИКИ

Мукоактивні цілющі рослини — це такі, що розріджують мокротиння і так полегшують його виведення з дихальних шляхів. Призначаються дітям із вологим кашлем, що супроводжується густим в’язким бронхіальним секретом, який погано відхаркується.Важливо! Муколітики наполегливо радять не давати дітям до двох років. Краще й безпечніше спрацює велика кількість випитої рідини, промивання носа й добре зволожене повітря. З лікарських рослин найпопулярніший муколітик — алтея.

Вона володіє такими властивостями: секретолітичною: підсилює функцію бронхіальних залоз і тим самим розріджує мокротиння, зменшує його в’язкість та збільшує об’єм; обволікаюча: завдяки рослинному полісахаридному слизу огортає слизові оболонки, тривало запобігаючи подразненню; протизапальна: зменшує запалення і відновлює регенерацію тканин.Ще більш результативним буде застосування алтеї у парі із солодкою .Також для розрідження й полегшення відходження мокротиння вживають: подорожник; аніс; первоцвіт весняний; чебрець.

 

РОСЛИНИ ДЛЯ СТИМУЛЮВАННЯ ВІДХАРКУВАННЯ

Лікарські рослини з відхаркувальною дією доцільно використовувати при гострих та хронічних запальних процесах в органах дихання. У таких випадках у дитини наявний малопродуктивний кашель, але без в’язкого мокротиння.Природними відхаркувальними засобами є: солодка; мати-й-мачуха; соснові бруньки; багно; аніс; материнка; корінь оману.